Instalacja fotowoltaiczna na dachu czy na gruncie

Instalacja fotowoltaiczna na dachu czy na gruncie? Co wybrać?

Zdecydowana większość osób chcących mieć własną elektrownie słoneczną wybiera jej montaż na dachu. Powód jest prosty – montaż takiej instalacji jest dużo prostszy. Nie w każdym jednak przypadku takie rozwiązanie jest opłacalne albo w ogóle możliwe do realizacji. 

Instalacja fotowoltaiczna na dachu

To rozwiązanie daje możliwość wykorzystania powierzchni, która i tak w inny sposób nie może być „spożytkowana”. Kąt nachylenia dachu powinien mieścić się w przedziale 30-45o. Standardowa powierzchnia dachu umożliwia instalację paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy od 3 do 5 kW. Jest to wartość wystarczająca dla zaspokojenia potrzeb gospodarstwa domowego.

Na co zwrócić uwagę wybierając instalację fotowoltaiczną na dachu?

1. Lokalizacja

Dla fotowoltaiki za najbardziej optymalny kierunek uznaje się południe. Połać dachowa skierowana na południe nie jest jednak warunkiem koniecznym dla zasadności inwestycji w fotowoltaikę. Jeśli jednak największa część powierzchni dachu jest skierowana na północ albo na północny-zachód to warto bardzo dokładnie oszacować, czy instalacja będzie opłacalna.

2. Kąt nachylenia i rozmiar dachu

Instalacja fotowoltaiczna wykazuje największą efektywność, jeśli kąt nachylenia dachu mieści się w przedziale 30o – 40o. Natomiast minimalny kąt nachylenia wynosi 10o – jest to istotne z uwagi na samooczyszczanie się paneli z np. śniegu.

Jeśli dach charakteryzuje się mniejszym spadkiem można zastosować specjalną konstrukcję, której zadaniem jest korekta kąta nachylenia. Warto jednak podkreślić, że zmiana kąta jest związana z zmniejszeniem uzysku w stosunku rocznym, choć nierzadko jest to tak mały spadek, że można go w założeniach całkowicie pominąć.

Generalnie, panele fotowoltaiczne można zainstalować na każdego rodzaju pokryciu dachu. Co do powierzchni, to standardowy rozmiar dachu pozwala zamontować instalację, która zaspokoi potrzeby gospodarstwa domowego na energią elektryczną.

3. Licznik dwukierunkowy

Jego zadaniem jest zliczanie, ile energii wyprodukowała instalacja fotowoltaiczna oraz ewentualnie, ile prądu zostało pobranej z sieci energetycznej. Oczywiście urządzenie to jest montowane z przypadku systemu on-grid, czyli podpiętej do sieci.

4. Falownik

Jest to bardzo ważny element systemu fotowoltaicznego. Jego zadaniem jest przetworzenie prądu stałego, który produkują moduły na prąd zmienny.

5. Energia na własne potrzeby

Energia, którą wygeneruje instalacja fotowoltaiczna jest w pierwszej kolejności wykorzystywana na potrzeby danego budynku.

6. Nadwyżki energii

Jeśli instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje nadwyżki energii to trafiają one albo do sieci energetycznej (system on-grid) albo do akumulatorów (system off-grid).

Panele fotowoltaiczne na dachu Panele fotowoltaiczne na gruncie
Niski koszt instalacji x
Większe możliwości wentylacji= mniejsze straty energii x
Wykorzystanie powierzchni o i tak ograniczonym zagospodarowaniu x
Bardziej komfortowe czyszczenie paneli x
Mniejsze ryzyko kradzieży x
Większe możliwości optymalizacji ustawienia modułów x

Zalety instalacji fotowoltaicznej na dachu:

 • instalacja tańsza niż na gruncie,
 • prostszy montaż,
 • wykorzystanie powierzchni, którą trudno zagospodarować na coś innego,
 • niewielkie ryzyko zniszczenia czy kradzieży instalacji,
 • na dachu rzadko znajdują się takie elementy, które powodują zacienienie instalacji.

Minusy instalacji fotowoltaicznej na dachu:

 • połać dachowa powinna być skierowana na południe (choć niekoniecznie),
 • problemy z montażem w przypadku skomplikowanych konstrukcji dachu,
 • mało komfortowe czyszczenie paneli,
 • mniejsze możliwości wentylacji, co powoduje nadmierne nagrzewanie się paneli w upalne dni, a co za tym idzie generują mniej energii.

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie

Jeśli panele fotowoltaiczne nie można lub po prostu nie opłaca się zamontować na dachu, to dobrą alternatywą jest instalacja na gruncie. Jednak to rozwiązanie wymaga od inwestora posiadania wolnej przestrzeni, na której zostanie zamontowana instalacja.

Moduły fotowoltaiczne zamontowane na gruncie zajmują aż trzykrotnie więcej miejsca, niż te zainstalowane na dachu. Ponadto, jest to lepsze rozwiązanie, jeśli chcemy mieć instalację o mocy więcej niż 10 kW.

Na co zwrócić uwagę wybierając instalację fotowoltaiczną na gruncie?

Powierzchnia

Panele fotowoltaiczne instalowane na gruncie wymagają posiadania odpowiedniej powierzchni zajmują, bowiem średnio trzykrotnie więcej miejsca, niż fotowoltaika na dachu. Jest to spowodowane m.in. tym, że musi być zachowana odpowiednia odległość między poszczególnymi modułami (eliminacja ich wzajemnego zacieniania). Na 10 m2 płaskiej powierzchni można zamontować panele o mocy około 0,5 kW.

Położenie

Moduły fotowoltaiczne powinny być skierowane w kierunku południowym i nie powinny znajdować się w pobliżu obiektów, które mogą spowodować ich zacienienie. Projektując instalację fotowoltaiczną na gruncie należy ocenić jaki kształt i jak długo będzie trwał cień, który rzucają pobliskie obiekty: budynki, drzewa, słupy sieci elektroenergetycznej, itp. Ponadto warto się dowiedzieć, czy w najbliższych okolicach nie jest planowana jakaś inwestycja, która może w przyszłości powodować zacienienie instalacji fotowoltaicznej.

Kąt nachylenia

Można zastosować różne kąty pochylenia modułów fotowoltaicznych. 20-30o stopni to optymalny kąt dla południowej części Polski, a 25-35o stopni to optymalne rozwiązanie dla części północnej. Warto jednak podkreślić, że zastosowanie większych kątów nie wpływa w znaczący sposób na zmiany w nasłonecznieniu – jest to niecały 1%.

Zalety instalacji fotowoltaicznej na gruncie:

 • lepsza wydajność – o nawet 5% więcej prądu,
 • komfort w czyszczeniu paneli,
 • mniejsze straty w produkcji energii, dzięki lepszej wentylacji,
 • większe możliwości optymalizacji ustawienia paneli.

Wady instalacji fotowoltaicznej na gruncie:

 • wyższy koszt instalacji,
 • konieczność posiadania sporej, wolnej przestrzeni,
 • większe ryzyko kradzieży.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o