Przydomowa elektrownia słoneczna to inwestycja rzędu 15-50 tys. zł. To, ile ostatecznie wynosi cena za zestaw zależy od kilku czynników. Największy wpływ na koszty ma rodzaj i ilość paneli fotowoltaicznych, model falownika oraz lokalizacja instalacji.
Rozmiar, czyli moc instalacji fotowoltaicznej
Do obliczenia mocy instalacji niezbędne jest określenie, jakie zapotrzebowanie na energię ma dane gospodarstwo domowe. W tym celu warto przeanalizować wysokość rachunków za prąd, a właściwie rzecz biorąc rocznego zużycia. To wpływa nie tylko na rozmiar instalacji, ale i także na zwrot z inwestycji.
Faktury za energię elektryczną należy bardzo dokładnie prześledzić, szczególnie te miesiące, w których zużycie było na wysokim poziomie. Dokonując wyboru mocy instalacji warto wziąć pod uwagę, czy w najbliższym okresie zapotrzebowanie na energię wzrośnie z uwagi na np. zakup nowego urządzenia czy zmianę ogrzewania na elektryczne.
Dokonując obliczeń dla systemu on-grid (instalacja fotowoltaiczna podłączona do sieci energetycznej) nie można zapomnieć o uwzględnieniu tzw. systemu opustu dla prosumentów. Jest to bezgotówkowa metoda rozliczeń prądu – wytworzonego przez instalację PV o mocy do 50 kWp oraz pobranego z sieci.
Obecnie w przypadku instalacji do 10 kWp za każdą oddaną do sieci 1 kWh można odebrać 0,8 kWh. Jeśli z kolei zestaw ma moc 10-50 kWp to współczynnik ten wynosi 0,7 kWh. Tutaj też trzeba zaznaczyć, iż nadmiar energii, który nie zostanie w ciągu roku wykorzystany w ramach systemu opustu przepada. Dlatego właśnie moc instalacji powinna być w optymalny sposób dobrana do szacowanego zużycia.
Im większe zużycie, tym rozmiar instalacji fotowoltaicznej powinien być większy. Z ilością modułów rośnie oczywiście cena za cały zestaw. Bardzo często koszt jest podany za 1 kWp mocy instalacji.
Lokalizacja – na dachu lub gruncie
Na koszt zestawu fotowoltaicznego spory wpływ ma także jego lokalizacja. Zdecydowanie tańszym i popularniejszym rozwiązaniem jest instalacja PV na dachu. Oczywiście system montażowy musi zostać dostosowany do rodzaju dachu oraz jego pokrycia. Inaczej wygląda montaż na dachu skośnym, inaczej na dachu płaskim. Podobnie jest w przypadku dachowego pokrycia, czyli dachówki, blachy, itp.
Niekiedy jednak, lepszym choć droższym rozwiązaniem jest instalacja na gruncie. Jest to polecana opcja m.in. w sytuacji, gdy dach ma ograniczoną powierzchnię, a posiadamy spory obszar, który dotąd jest niezagospodarowany.
Wyższy koszt w porównaniu do instalacji na dachu generuje tutaj przede wszystkim system montażowy, który jest bardziej zaawansowany. Ponadto występuje tutaj konieczność wykonania prac ziemnych, co wiąże z dodatkowymi kosztami.
Fotowoltaika cena czy jakość? Jak porównać oferty?
Na rynku jest dostępnych wiele ofert instalacji fotowoltaicznych, a ich ceny są zróżnicowane. Dokonując ich porównania warto zwrócić uwagę na parametry techniczne poszczególnych komponentów, czyli paneli, inwertera, okablowania czy zabezpieczeń. Ich jakość przekłada się wydajność całego systemu.
Największe różnice w cenach dotyczą modułów fotowoltaicznych, które mogą być zbudowane z różnego rodzaju ogniw. Najtańsze są wykonane z krzemu amorficznego. Cechują się one co prawda wysoką sprawnością, ale tylko tzw. początkową. Ich wydajność bardzo szybko spada, a ponadto zachodzi konieczność instalowania ich w większej ilości, a co za tym idzie wymagają większej powierzchni.
Zdecydowanie lepsze wyniki pod względem wydajności mają krzemowe ogniwa cienkowarstwowe. Ich produkcja polega na napyleniu na powierzchnię bardzo cienkich warstw mikrokrystalicznego albo amorficznego. Jeszcze większą sprawność wykazują panele tzw. najnowszej generacji. Wraz ze wzrostem tego parametru rośnie oczywiście koszt modułów.
Ile wynoszą koszty montażu instalacji?
Niekiedy kupując instalację fotowoltaiczną sprzedawcy proponują jej bezpłatny montaż. Oczywiście cena tej usługi jest zazwyczaj po prostu wliczona w koszt całego zestawu PV. Zakup modułów wraz z ich montażem jest jednak najkorzystniejszym rozwiązaniem. Wówczas otrzymujemy gwarancję na produkt i montaż, a w razie usterki możemy oczekiwać jej usunięcia.
Są także dostępne oferty bez usługi montażu, ale wówczas inwestor sam musi znaleźć certyfikowanego instalatora. Jest to istotne z tego względu, że zakup paneli bez tej usługi tzn. samodzielny montaż oznaczać może utratę gwarancji. Koszt montażu jest generalnie uwarunkowany charakterystyką instalacji. Jeśli panele fotowoltaiczne są instalowane na dachu, to istotna jest jego specyfikacja.
Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując instalację PV?
Porównując oferty nie należy sugerować się tylko i wyłącznie ceną za zestaw PV. Istotna jest także obsługa klienta oraz pakiet gwarancji. Warto wybrać taką firmę, która klientem zajmuje się w sposób kompleksowy, a ponadto oferuje korzystny pakiet gwarancji.
Do niedawna producenci modułów oferowali w większości przypadków 10-letnią gwarancję. Obecnie wraz z doskonaleniem technologii coraz częściej można się spotkać z 12-letnim okresem gwarancyjnym. Warto pamiętać, że im dłuższa gwarancja, tym prawdopodobnie jakość zastosowanych w produkcji komponentów jest wysoka.
Dodaj komentarz