Choć w Polsce jest coraz więcej przydomowych elektrowni, to nadal wielu z nas myli panele fotowoltaiczne z kolektorami słonecznymi. Tymczasem różnice między tymi instalacjami są zasadnicze. Pierwsze produkują prąd, a drugie pozyskują ciepło.
Jak działają panele słoneczne?
W kolektorze znajduje się absorber, którego zadaniem jest “przyciąganie” promieniowania słonecznego. Jest to widoczna już na pierwszy rzut oka ciemna warstwa, która pokrywa praktycznie całą powierzchnię kolektora. Największą skutecznością, bo aż 95% cechuje się tzw. absorber selektywny.
Od tego elementu ogrzewa się czynnik grzewczy (jego składnikiem jest najczęściej glikol oraz woda) przepływający przez kolektor, czyli woda albo niezamarzający płyn. Ogrzany czynnik przepływa do zbiornika, gdzie oddaje ciepło znajdującej się tam wodzie użytkowej. Następnie zostaje ochłodzony i ponownie trafia do kolektora.
Panele słoneczne wykazują się największą wydajnością, wtedy gdy są skierowane w kierunku południowym. Kolektory działają tylko wówczas, gdy jest słonecznie, a w chłodne dni generują straty ciepła. W Polsce najwięcej bezchmurnych dni jest w okresie od kwietnia do września. W tym czasie notuje się ich największą wydajność, co umożliwia nawet rezygnację z innych źródeł służących do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Warto też wiedzieć, że w sytuacji gdy panele słoneczne przez dłuższy okres nie oddają ciepła do mieszczącego się w zbiorniku czynnika (proces nazywany stagnacją), a nagle dostają spory “zastrzyk” promieni słonecznych to często ulegają awarii. Typową usterką kolektorów są wycieki, które z oczywistego względu nie pojawiają się w przypadku modułów fotowoltaicznych.
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd, a opisywanie w sposób szczegółowy jakie są fizyczne podstawy działania ogniw nie jest potrzebne. Wystarczy wiedzieć, jest to element półprzewodnikowy, które tworzy złącze typu p-n.
Dzięki padającym na ogniwo promieniom słonecznym pojawia się elektromagnetyczna siła – elektrony poruszają się w kierunku obszaru n, a tzw. dziury do p. Taki ruch ładunków powoduje wystąpienie różnicy potencjałów, czyli energii elektrycznej.
Ogniwa fotowoltaiczne z uwagi na to, że w większości przypadków są wykonane na bazie krzemu i dają napięcie w okolicach 0,5V, są grupowane w panele. Dlatego też łączy się je w sposób szeregowy i dzięki temu uzyskuje się odpowiednią wartość.
Osoby zainteresowanie zakupem instalacji fotowoltaicznej powinny wiedzieć, że podobnie jak w przypadku kolektorów wiele zależy od promieniowania słonecznego. Im ono będzie intensywniejsze, tym więcej energii zostanie wyprodukowanej. Liczy się także sprawność przemiany energii słonecznej w elektryczną.
Najlepszej jakości panele fotowoltaiczne mają sprawność w granicach 20%. Uzyskany w modułach prąd jest stały, zatem musi zostać za pomocą falownika przetworzony, na taki jaki mamy w gniazdkach, czyli zmienny.
W przypadku instalacji fotowoltaicznej najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie się do sieci elektroenergetycznej, co umożliwia m.in. sprzedaż nadwyżek prądu. Jest także możliwość magazynowania energii, ale tego typu instalacje są bardzo drogie.
Czym kierować się wybierając panele fotowoltaiczne?
Moduł to jeden z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej. Wybierając panel zwracamy uwagę na cenę, moc, producenta i gwarancję. Najistotniejsze są jednak parametry, które znajdują się na karcie technicznej.
Decyzja o wyborze panelu fotowoltaicznego powinna być przemyślana, jest to niezwykle istotny element instalacji. Wpływ na decyzję ma:
- cena
Cena modułów fotowoltaicznych jest oczywiście ważna, ale nie może być najważniejszym kryterium. Warto zwrócić uwagę, jaki jest stosunek jakości do ceny.
- producent
Najlepiej wybrać panel znanej, renomowanej marki. Specjaliści nie polecają kupować produktu nieznanej firmy oraz oczywiście z nielegalnego źródła.
- parametry
To najważniejsze kryterium wyboru modułu fotowoltaicznego. One świadczą o tym jakiej jakości jest panel. Na ich podstawie ma miejsce dopasowanie pozostałych komponentów instalacji fotowoltaicznej.
- gwarancja
Najlepiej, jeśli produkt będzie objęty długoletnią gwarancją. Tutaj warto wspomnieć, że gwarancja ta jest ważna tylko wtedy, kiedy moduły zostaną zainstalowane zgodnie z załączoną do nich instrukcją.
Co znajduje się na karcie technicznej paneli?
- Moc w punkcie MPP (PMMP) [W] STC – jest to istotna wartość przy planowaniu generatora PV, gdzie punkt MPP to maksymalny punkt pracy, a STC to standaryzowane warunki testowe.
- Moc w punkcie MPP (PMPP) [W] NOC – ten parametr wskazuje z jaką mocą będzie działać moduł w normalnych warunkach eksploatacji (NOC).
- Temperaturowy współczynnik mocy PMPP [%/K] – to bardzo ważny parametr. Dzięki niemu wiemy, jaką moc osiągnie moduł w określonej temperaturze oraz o ile % zmniejszy się jego moc w przypadku wzrostu powyżej 25o Celsjusza. Generalnie im ten parametr jest bliższy 0, tym lepiej.
- Efektywność – chodzi tu oczywiście o skuteczność z jaką moduł będzie dokonywał przetwarzania słonecznej energii w prąd. Naturalnie im ta wartość jest większa, tym lepiej.
- Współczynnik wypełnienia FF – wysokiej jakości moduły fotowoltaiczne mają ten parametr na poziomie 0,75 lub wyższy.
- Temperatura ogniw przy pracy znamionowej – dzięki temu parametrowi można dowiedzieć się do jakiej temperatury nagrzewa się moduł w trakcie pracy (najlepiej 45 o Celsjusza lub mniej).
- Gwarancja liniowa – producenci gwarantują minimalną moc modułu na przestrzeni czasu użytkowania. Im ta minimalna gwarantowana moc jest wyższa, tym oczywiście lepiej.
Dodaj komentarz